V posledných rokoch sa tepelné čerpadlá objavujú pri väčšine novostavieb rodinných domov, no vonkajšie jednotky si môžete všimnúť aj pri starších rekonštruovaných domoch. Dôvod je jasný. Táto jednoduchá technológia dokáže výrazne znížiť vaše náklady na vykurovanie domácnosti a ohrev teplej vody, no v lete aj na chladenie. Aký je rozdiel medzi základnými typmi tepelných čerpadiel a ako vlastne fungujú?
Princíp fungovania tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo je zariadenie určené na čerpanie nízkopotenciálového tepla z okolia a jeho premenu na teplo využiteľné napríklad v domácnosti na ohrev vody alebo vykurovanie. V zásade platí, že tepelné čerpadlo dokáže z prostredia s nižšou teplotou preniesť teplo na miesto s vyššou teplotou, vďaka čomu dokáže pracovať aj v zime. Túto energiu alebo teplo môže získať zo vzduchu, zo zeme, ale aj z vody. Pracuje na podobnom, aj keď trochu obrátenom princípe ako klimatizácia. Po ekologickej stránke tepelné čerpadlo pri vytváraní tepelnej energie nespaľuje fosílne palivá a dokáže využiť napríklad aj odpadové teplo (z kuchyne, kotolne). Táto technológia je známa už viac ako sto rokov a prvé tepelné čerpadlo zostrojil Slovák Aurel Stodola.
Cyklus tepelného čerpadla
Podobne ako pri klimatizácii, v celej sústave tepelného čerpadla cirkuluje chladivo, ktoré sa stará o prenos tepelnej energie. Do výparníka sa dostane okolitý vzduch, ktorý mu odovzdá svoje teplo. To spôsobí, že chladivo nachádzajúce sa v ňom sa začne odparovať a spolu s odovzdaným teplom prechádzajú do kompresora, ktorý ich stlačí a vytlačí do kondenzátora. Na jeho pohon je potrebná elektrická energia, ktorá však tiež generuje teplo, ktoré sa pripočíta k celkovej vytlačenej energii. V kondenzátore sa toto teplo odovzdáva do sekundárneho okruhu tepelného čerpadla (v tomto prípade napríklad do vykurovacej sústavy domácnosti alebo na ohrev teplej úžitkovej vody).
Prečo musí byť tepelné čerpadlo pripojené k elektrine?
Tepelné čerpadlo na rozdiel od priamo výhrevných telies nespotrebuje na výrobu tepla žiadnu elektrickú energiu. Napriek tomu potrebuje pripojenie do siete. Elektrická energia sa stará o napájanie celého systému tepelného čerpadla a samotných obehových čerpadiel, ktoré posúvajú chladiace médium z jednej časti čerpadla do druhého. Tepelné čerpadlá Hisense dokážu efektívne pracovať aj pri vonkajšej teplote mínus 25 stupňov Celzia a garantujeme vám výstupnú teplotu 60 až 65 stupňov Celzia v závislosti od výkonu zariadenia. Spolu s elektrickým dokurovaním možno úžitkovú vodu sterilizovať až pri teplote 75 stupňov Celzia. Tepelné čerpadlá Hisense dosahujú energetickú účinnosť A+++.
Typy tepelných čerpadiel
Všetky tepelné čerpadlá pracujú na rovnakom princípe odovzdávania energie, no každý typ túto energiu získava z iného média. V závislosti od možností, ktoré máte na svojom pozemku, môžete si vybrať z niekoľkých najrozšírenejších typov tepelných čerpadiel.
Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch
Tepelné čerpadlá typu vzduch – vzduch dokážu získať teplo z okolitého vzduchu, ktoré prostredníctvom obehovej sústavy s chladivom premenia na teplý vzduch. Ten môže následne vychádzať napríklad z vašej klimatizácie. Na tomto princípe pracuje napríklad náš systém na vykurovanie klimatizáciou.
Tepelné čerpadlo vzduch – voda
Tepelné čerpadlo vzduch – voda rovnako získava tepelnú energiu z okolitého vzduchu a pomocou procesu vysvetleného vyššie toto teplo odovzdáva vode vo vykurovacej sústave v domácnosti. Rovnako ako pri tepelnom čerpadle vzduch – vzduch, ani tento typ nepotrebuje veľké stavebné úpravy. Často vám postačí vonkajšia jednotka a jej dopojenie na kotol či bojler, pričom často ide o identickú jednotku ako pri tepelnom čerpadle vzduch – vzduch. Toto čerpadlo totiž dokáže teplo odovzdať „do vzduchu aj do vody“.
Tepelné čerpadlo zem – voda
Tepelné čerpadlo zem – voda získava tepelnú energiu zo zeme. Na jeho inštaláciu je potrebné mať na pozemku dostatok priestoru na uloženie zemnej sondy alebo zemných kolektorov. Toto riešenie je veľmi populárne napríklad na Islande, kde sa využíva geotermálna energia. V našich podmienkach má oveľa nižšiu účinnosť.
Tepelné čerpadlo voda – voda
Posledným rozšíreným typom tepelného čerpadla je zariadenie, ktoré čerpá teplo z vody. Pracuje na podobnom princípe ako čerpadlo zem – voda. Na jeho inštaláciu je potrebné mať na pozemku priestor na vrt. Nie všade sa však dostane stroj na vŕtanie studní a v niektorých prípadoch môžete mať problémy s dotknutými úradmi.