Ako často treba myslieť na plnenie klimatizácie?

Aby mohla klimatizácia správne fungovať, musí obsahovať takzvané chladivo, ktoré odvádza prebytočné teplo z miestnosti von. Niekedy sa však stane, že toto chladivo uniká, čím poklesne jeho tlak v chladiacom okruhu a následne aj celý výkon klimatizácie. Tá nielenže prestane chladiť, no používanie s nedostatkom chladiva ju dokáže aj nenávratne poškodiť. Kedy je potrebné doplniť klimatizáciu?

Plnenie klimatizácie

Prvé plnenie klimatizácie prebieha už pri jej montáži pred prvým uvedením do prevádzky. Klimatizácia bez chladiva nemôže správne fungovať. Klimatizácia sa naplní buď priamo pri výrobe, alebo až po montáži priamo v dome, byte alebo inom objekte zákazníka. Toto plnenie môže vykonávať iba oprávnená osoba, ktorá zodpovedá za správne množstvo, ale aj konkrétny typ chladiva (napríklad halogénový plyn alebo olej). Pri klimatizáciách s viaczložkovým chladivom je potrebné v prvom rade identifikovať, ktoré chladivo v prípade poruchy uniklo.

Plnenie klimatizácie v aute

Na rozdiel od klimatizácií určených do rôznych budov, v aute si dokážete doplniť klimatizáciu aj sami. V mnohých predajniach auto-moto potrieb a náhradných dielov možno zakúpiť špeciálny plyn do klimatizácie, s ktorým zvládnete klímu v aute naplniť za niekoľko minút. POZOR! Tento plyn NIE JE určený na plnenie domácich klimatizácií a keby ste sa ho pokúsili do klimatizácie doplniť, môžete ju nielen nenávratne poškodiť, ale aj vyvolať nechcenú reakciu rôznych chemikálií a ohroziť vlastné zdravie.

 

Dopĺňa sa klimatizácia aj v byte?

Štandardne nie. Chladiaci okruh bytových a domových klimatizácií nie je vystavený takým podmienkam ako rovnaký systém v autách. V autách sa s únikom chladiva počíta a pri častom používaní klimatizácie je potrebné chladivo dopĺňať aj každý rok. Ak ale z vašej domácej klimatizácie uniká chladivo a klimatizácia tým stráca výkon, pravdepodobne je niekde na chladiacom okruhu porucha alebo prasklina, cez ktorú chladivo vyteká von. Okrem poklesu výkonu vašej klimatizačnej jednotky sa dá na to prísť aj zmeraním tlaku v tomto okruhu. Takúto klimatizáciu je potrebné opraviť a následne chladivo doplniť.

 

Servis klimatizácie

Servis klimatizácie je alfou a omegou jej správneho fungovania. Pod pojmom servis si treba predstaviť najmä kontrolu odborným pracovníkom, ktorý sa postará o dezinfekciu vnútornej jednotky a odtoku kondenzátu. Pri vonkajšej jednotke je potrebné vyčistiť všetky znečistené súčiastky a samotný výmenník tepla, čím sa zabráni znižovaniu výkonu a prípadným poruchám. Majitelia klimatizácií môžu medzi návštevami servisného technika skontrolovať stav filtrov a očistiť ich, prípadne odmerať teplotu výstupného vzduchu, ktorej nárast môže znamenať spomínaný problém s unikajúcim chladivom.

 

Nechajte to na nás

Máte dojem, že vaša klimatizácia nepracuje tak, ako by mala? Upodozrievate ju dokonca aj z úniku chladiva? Neváhajte nás kontaktovať. Naši servisní technici skontrolujú funkčnosť vašej klimatizácie Hisense, vykonajú potrebný servis a lokalizujú prípadnú poruchu, pre ktorú uniká chladivo. Do opravenej a skontrolovanej klimatizácie následne doplnia správne množstvo vybraného chladiva, aby ste si mohli užívať príjemnú teplotu v interiéri počas celého leta.

Súvisiace novinky

Keď Multisplit, tak Hisense!

Keď Multisplit, tak Hisense!

Máte záujem o klimatizáciu a neviete sa rozhodnúť, či siahnuť po riešení Singlesplit alebo Multisplit? Radi vám poradíme.

Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Započuli ste niekde informáciu o tom, že klimatizáciu treba pravidelne dezinfikovať? Počuli ste správne – dezinfekcia klimatizácie spolu s pravidelným čistením je základnou podmienkou nielen chladného vzduchu bez nepríjemného zápachu, ale aj zdravej domácnosti a dlhej životnosti vašej klimatizácie. Ako teda čistiť a dezinfikovať klimatizáciu?