Hlavné výhody tepelného čerpadla

O výhodách tepelných čerpadiel sa v médiách popísalo už mnoho. Neustále inovácie, ktoré neobchádzajú ani túto technológiu, navyše stále pridávajú ďalšie a ďalšie výhody, ktoré plynú používateľom z vlastníctva a používania tepelného čerpadla. Dnes sme sa rozhodli pre vás zhrnúť šesť hlavných výhod tepelných čerpadiel, ktoré sú z nášho pohľadu tie najdôležitejšie a ocení ich každý používateľ.

Tepelné čerpadlo nezaberie veľa miesta

Vonkajšie jednotky tepelných čerpadiel, najmä modely Hisense, patria medzi kompaktné riešenia, ktoré možno inštalovať aj na fasádu, terasu či balkón. Množstvo ľudí má stále v hlave predstavu tepelného čerpadla s rozmermi niekoľkých metrov, ktoré potrebuje vlastnú základovú dosku a dostatok priestoru v záhrade. Áno, stále sú na trhu aj takéto čerpadlá, spravidla však čerpajú teplo z vody pomocou vrtu, prípadne majú násobne vyšší výkon a sú určené skôr do priemyselných objektov. Vonkajšia jednotka domácich tepelných čerpadiel Hisense má podobný rozmer ako vonkajšia jednotka klimatizácie.

 

Cena a návratnosť investície

Na výpočet návratnosti investície by sme potrebovali samostatný článok, ktorý v budúcnosti určite pripravíme s rôznymi alternatívami výkonu čerpadiel a spotreby tepla v domácnostiach. V súčasnosti sú tepelné čerpadlá cenovo dostupnejšie než iné zelené technológie (veterné turbíny, fotovoltické panely), vďaka čomu sa výrazne skracuje návratnosť tejto investície. Čerpadlo sa priamo podieľa na vykurovaní domu, čo je najdrahšia položka na zozname každej domácnosti.

 

Široká variabilita typov čerpadiel

Vzduch – vzduch, vzduch – voda, zem – voda, voda – voda… Existuje celá plejáda typov tepelných čerpadiel, vďaka čomu si každý môže vybrať vhodný model v závislosti od podmienok a štedrosti priestoru na pozemku.

 

Životnosť technológie

Životnosť tepelných čerpadiel sa v súčasnosti odhaduje na 20 až 25 rokov, čo je rovnaký údaj, akým sa môžu pochváliť napríklad aj spomínané fotovoltické panely. Faktom je, že tepelné čerpadlá inštalované pred 10 – 15 rokmi na Slovensku vo väčšine prípadov stále spoľahlivo fungujú. Dnešné modely sú však nielen energeticky účinnejšie, ale aj spoľahlivejšie a odolnejšie, čo môže v konečnom dôsledku predpokladanú životnosť ešte predĺžiť.

 

Bezúdržbovosť

Tepelné čerpadlo si za celú svoju životnosť v princípe nebude vyžadovať vašu pozornosť. Okrem pravidelných technických prehliadok a nejakého servisu v prípade nečakanej poruchy tepelné čerpadlo žije svojím životom. Nemusíte na ňom nič nastavovať, upravovať, nepotrebuje, aby ste preň chystali palivo. Môžete ho nechať bezpečne pracovať, aj keď nie ste doma, na rozdiel od kotlov na tuhé palivo.

 

Kombinovateľnosť s inými technológiami

Tepelné čerpadlo môžete pokojne kombinovať s inými modernými technológiami. Elektrickú energiu potrebnú na jeho chod môžete pokojne vyrábať pomocou fotovoltiky, čerpadlo môže byť prepojené s klimatizáciou, ale aj radiátormi či podlahovým teplovodným kúrením a dokáže sa postarať aj o ohrev teplej úžitkovej vody.

Súvisiace novinky

Aké kúrenie v rodinnom dome je v súčasnosti najvýhodnejšie?

Aké kúrenie v rodinnom dome je v súčasnosti najvýhodnejšie?

S neustálym nárastom cien, neistotou pri dodávkach plynu, so zlou geopolitickou situáciou, s prichádzajúcou ekonomickou krízou, ale aj novou zvýšenou DPH a infláciou si okrem uťahovania opaskov možno budeme musieť zvyknúť aj na termostaty nastavené na nižšiu teplotu....

Výhody prepojenia tepelného čerpadla s fotovoltikou

Výhody prepojenia tepelného čerpadla s fotovoltikou

Tepelné čerpadlá patria medzi najobľúbenejšie riešenia úspory nákladov na vykurovanie budov. Spoločne s fotovoltickými panelmi a ďalšími zelenými technológiami sa pre ne rozhoduje čoraz viac záujemcov, a to nielen medzi majiteľmi rodinných domov, ale aj iných –...

Oplatí sa tepelné čerpadlo aj pri radiátoroch?

Oplatí sa tepelné čerpadlo aj pri radiátoroch?

Na fórach, ale aj medzi našimi zákazníkmi sa často objavuje otázka, či sa tepelné čerpadlo oplatí prepojiť aj s klasickými radiátormi. Radiátory nájdeme prevažne v starších, a to aj zrekonštruovaných budovách, keďže v novších budovách sa čoraz viac ľudí rozhoduje...