Zhoršuje klimatizácia alergie?

Alergické komplikácie znepríjemňujú život mnohým ľuďom a najmä jarné obdobie prináša aj nepríjemné zhoršenie alergických respiračných príznakov. Klimatizačné zariadenia vo vašom interiéri aktívne pracujú so vzduchom, ktorý je aj nositeľom alergénov. Môžete sa teda pýtať, či zhoršuje klimatizácia alergické symptómy tým, že alergény jednoducho rozháňa po domove.

Prečo znova kýcham?

Alergie sú imunitnou reakciou organizmu na bežne sa vyskytujúce látky, ktoré sú pre väčšinu ľudí neškodné. Tieto látky sa nazývajú alergény a môžu byť rôzneho druhu, ako napríklad peľ rastlín, prach, plesne alebo srsť zvierat. Všadeprítomné kvitnúce rastliny a stromy sa na jar prebúdzajú k životu a produkujú množstvo alergénov. U ľudí senzitívnych na tieto látky sú výsledkom fyziologické prejavy ako kýchanie, kašeľ, či svrbenie slizníc nosa, hrdla alebo očí.

Alergie však nie sú spôsobené iba vplyvom sezónnych alergénov. Zdroje alergii by ste našli vo veľkom množstve aj vo svojich domácnostiach, pričom si ich ani nemusíte uvedomovať. Spomínané plesne, prach, alebo srsť domácich zvierat, to všetko sú alergény, ktoré kolujú v našich príbytkoch celoročne bez ohľadu na sezónnosť.

Na povrchu tepelného výmenníka klimatizácie pri ochladzovaní vzduchu kondenzuje vlhkosť a tvorí sa voda, ktorá následne odteká odvodom. Pri bežných klimatizáciách po odtečení ostáva v jednotke zostatková voda a vzniká tak riziko tvorby plesní.

Keď zohľadníme úlohu klimatizácie pri množstve alergénov v domácnosti, už z podstaty jej fungovania vyplýva, že bežná klimatizácia môže alergické prejavy zhoršovať. Naviac, niektorí ľudia môžu spozorovať zhoršenie príznakov po jej zapnutí a klásť si otázku, či existuje dokonca alergia na samotné klimatizácie.

Mali by sa alergici vyhýbať klimatizáciám? 

Spomenuté riziká zhoršenia alergických komplikácií však hrozia pri klimatizáciách, ktoré nedisponujú technológiami na elimináciu alergénov a samočistenie vnútorných súčastí. Rozdiely v tomto ohľade môžu byť medzi jednotlivými výrobcami zásadné. Ak vás trápia alergické ťažkosti, neznamená to, že nemôžete v domácnosti používať klimatizáciu. Ak zvolíte výrobcu, ktorý ponúka zariadenia so zreteľom na zdravie, môžu sa vaše alergické prejavy aj zlepšiť.

Klimatizácie Hisense sú koncipované s ohľadom na vaše zdravie ako jednu z hlavných priorít. Naše klimatizácie od triedy Easy až po najvyšší rad Energy PRO Plus obsahujú funkcie a vlastnosti, ktoré v rámci starostlivosti o čistý vzduch zohľadňujú aj alergie a dráždivé častice zachytávajú, prípadne úplne eliminujú.

Technológia HI-NANO

Táto technológia bola vyvinutá spoločnosťou Hisense. HI-NANO je druhom účinného plazma ionizátoru. Generuje účinné dvojité ióny s vysokou koncentráciou až do 1 milióna/cm3. Generátor produkuje dva druhy iónov – pozitívne a negatívne. Tieto ióny sa potom používajú na inaktiváciu (znefunkčnenie) vírusov a baktérií.

Technológia HI-NANO od spoločnosti Hisense bola certifikovaná spoločnosťou Texcell, globálnou výskumnou organizáciou, ako účinná technológia pri inhibícii (znížení aktivity) koronavírusu SARS-CoV-2 s inhibičnou mierou až 93,54% v priebehu dvoch hodín.

Vďaka silnej produkcii iónov dokáže technológia HI-NANO účinne eliminovať tiež viac ako 99% vírusu H1N1 do dvoch hodín.

Výhody HI-NANO technológie:

  • Vysoká účinnosť: HI-NANO uvoľňuje dvakrát až trikrát viac iónov v porovnaní s bežnými generátormi iónov. Bola overená účinnosť odstraňovania vírusov na úrovni 90% za jednu hodinu a až 99% za dve hodiny.
  • Bezpečnosť a šetrnosť: Produkuje len polovicu ozónu (0,007 mg/m3) v porovnaní s bežnými generátormi iónov, čo je šetrné voči životnému prostrediu.
  • Odolnosť: Generátor iónov HI-NANO si dokáže udržať vysokú kvalitu výkonu po dobu až 20 rokov.

Touto technológiou sú vybavené modelové rady klimatizácií Hisense New Energy a Energy PRO Plus.

hi-nano

Filtrácia 4v1 a uhlíkový filter

Ďalšou účinnou zbraňou v boji proti alergénom predstavuje Filtrácia 4v1. Štyri rôzne filtre pomáhajú eliminovať nečistoty, alergény a baktérie v ovzduší.

Filter so striebornými časticami efektívne likviduje baktérie, plesne a vírusy.

Katechínový filter pomáha neutralizovať zápachy a odstraňovať nečistoty z ovzdušia. Tento filter je vyrobený z extraktov zeleného čaju a má antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Pomáha odstraňovať nepríjemné pachy a znižuje množstvo baktérií a vírusov vo vzduchu.

HEPA filter je účinný pri zachytávaní mikroskopických častíc a alergénov a zabezpečuje tak zdravý a čistý vzduch.

Vitamín C filter vpúšťa do ovzdušia vitamín C, čím zabraňuje strate vlhkosti v pokožke a pomáha ju udržiavať zdravú a hydratovanú. 

Naviac je dostupný tiež filter s aktívnym uhlím. Pozostáva z uhlíkového lôžka obaleného materiálom v podobe sieťoviny. Tento filter odstraňuje plynné zlúčeniny zo vzduchu. Molekuly ako sú pachy a prchavé organické zlúčeniny sú veľmi malé a prekĺznu cez bežný vzduchový filter. Filtre s aktívnym uhlím tieto molekuly účinne zachytávajú.

V modelových radách Energy je filtrácia 4v1 dostupná ako štandard a v rade Comfort ako voliteľná možnosť výbavy.

Funkcia samočistenia

Akokoľvek sofistikovanú technológiu na elimináciu mikroorganizmov a alergénov vo vzduchu budete mať k dispozícii, dôležitou ostáva tiež čistota vnútorných častí klimatizačnej jednotky. Nahromadené nečistoty ako prach, či mastnota na výmenníkoch sú pôdou pre zdraviu škodlivé mikroorganizmy a alergény. 

samocistenie

Preto sme všetky naše modelové rady klimatizácií vybavili funkciou, ktorá používa patentovanú technológiu samočistiaceho systému Self-Clean. Tento systém účinne eliminuje nečistoty vo vnútri jednotky využitím prudkej zmeny teploty a ich následným odplavením.

Pri aktivácii samočistiaceho cyklu sa teplota v jednotke rýchlo zníži a na vnútorných výparníkoch sa vytvorí námraza. Táto námraza oddelí čiastočky prachu od štruktúr výparníkov. Potom nasleduje režim rozmrazenia, ktorý odplaví nečistoty preč z jednotky.  

Táto technológia je veľmi efektívna pri čistení klimatizácie a minimalizuje množstvo prachu a plesní, ktoré sa významne podieľajú na vzniku alergických komplikácií.

Vysúšanie výmenníkov – funkcia proti tvorbe plesní

Po vypnutí klimatizácie ventilátor 30 sekúnd vysúša skondenzovanú vodu vo vnútornej jednotke a tým zabraňuje tvorbe plesní. Touto jednoduchou, ale dômyselnou funkciou efektívne zabraňujeme v klimatizáciách Hisense plesniam, pretože práve stojaca vlhkosť je dôležitým faktorom pri ich tvorbe. Tento podstatný detail je mnohými výrobcami prehliadaný, no pri Hisense klimatizáciách je základnou výbavou všetkých modelov.

Antibakteriálny povrch výmenníkov

Klimatizácie Hisense sú vybavené antibakteriálnym povrchom výmenníkov. Takáto úprava pomáha zabrániť rastu a šíreniu baktérií a iných mikroorganizmov vo vnútri klimatizačného zariadenia.

i-feel

Nezabúdajte na starostlivosť

V neposlednom rade môžete znížiť množstvo alergénov v domácnosti pravidelným čistením prachového filtra vašej klimatizácie. Je to jednoduché. Filter stačí odstrániť z jednotky a nečistoty odstrániť buď vysávačom alebo a pri intenzívnejšom znečistení umyť vodou pri teplote do 40 °C. Ubezpečte sa však, že pred vložením prachového filtra späť do jednotky ho necháte dôkladne uschnúť.

Rozdiel tvoria technológie

Klimatizácie Hisense spájajú viacero technológií, vďaka ktorým sa môžu vaše alergické prejavy zmierniť pretože zabezpečia čistý, filtrovaný vzduch a výrazne znížia množstvo alergénov v interiéri. Technológia HI-NANO pomocou účinného plazma ionizátora zneškodní vírusy a baktérie v ovzduší, filtrácia 4v1 zachytí všetky nežiaduce častice vrátane alergénov a pachov, funkcia samočistenia a automatického vysúšania výmenníkov znamená klimatizačnú jednotku bez plesní a antibakteriálny povrch výmenníkov ďalej neutralizuje baktérie.

Z hľadiska alergií je teda podstatným rozdielom, či využívate zastaralé klimatizačné zariadenie alebo nové, pokrokové klimatizácie vybavené funkciami, ktoré nielen zabraňujú prúdeniu alergénov v interiéri, ale naviac ich zachytávajú pomocou technologicky vyspelých filtrov a funkcií.

Samozrejme, ani úvahy o alergii na samotné klimatizácie nie sú na mieste. Alergizujúce sú iba alergény rozháňané klimatizáciami, ktoré nemajú vybavenie na ich zachytenie. Ak zhoršenie vašich respiračných príznakov spôsobuje chladný vzduch, je vhodné upraviť smer jeho prúdenia, s čím pomáha aj funkcia AI Smart. Vyhodnocuje, kde sa v miestnosti nachádzate a aktívne upravuje smer chladného vzduchu tak, aby sa vám vyhýbal.

Súvisiace novinky

Keď Multisplit, tak Hisense!

Keď Multisplit, tak Hisense!

Máte záujem o klimatizáciu a neviete sa rozhodnúť, či siahnuť po riešení Singlesplit alebo Multisplit? Radi vám poradíme.

Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Započuli ste niekde informáciu o tom, že klimatizáciu treba pravidelne dezinfikovať? Počuli ste správne – dezinfekcia klimatizácie spolu s pravidelným čistením je základnou podmienkou nielen chladného vzduchu bez nepríjemného zápachu, ale aj zdravej domácnosti a dlhej životnosti vašej klimatizácie. Ako teda čistiť a dezinfikovať klimatizáciu?