Ako správne používať klimatizáciu

Moderné klimatizačné zariadenia si hravo dokážu poradiť s rozličnými zmenami počasia, či už nastanú letné horúčavy, kedy sa interiér ľahko prehrieva, alebo udrú tuhé zimné mrazy a interiér je potrebné vyhriať.

Klimatizácie Hisense spoľahlivo vykurujú až do vonkajšej teploty -22 °C a v lete si poradia aj tropickými horúčavami, ktoré sa s prebiehajúcou klimatickou zmenou vyskytujú čoraz častejšie aj v našom miernom klimatickom pásme.

Aj keď patria klimatizácie Hisense do energetickej triedy A+++ (resp. A++) a náklady na spotrebu sú vďaka mnohým pokročilým funkciám optimalizované na minimum, môžeme vyzdvihnúť niekoľko praktických rád, ako sa dajú náklady za spotrebu ešte viac znížiť a zlepšiť ich prevádzková efektivita.

Tienenie miestnosti

Klimatizácia vzduch interiéru síce ľahko ochladí, no ak ju používate v presklenom interiéri bez tienenia pomocou závesov, markíz alebo žalúzií, vzniká tzv. skleníkový efekt a interiér sa prehrieva. Klimatizácia potom musí pracovať dlhší čas, pokým sa vzduch ochladí na želanú úroveň. Tento efekt je citeľný najmä v priestoroch s dispozíciou na južnú svetovú stranu a tiež sa stupňuje pri väčších oknách, ktoré sú v súčasnosti štandardom mnohých novostavieb.

Odporúčame teda počas horúcich dní vhodne zatieniť priame slnečné žiarenie z exteriéru, aby sa interiér neprehrieval. Neznamená to, že je potrebné prežiť leto v zatemnenom byte, no tienenie je vhodné primerane regulovať. Vplyv na ušetrené náklady za chladenie priestoru môže byť značný.

Vetranie

Pri používaní klimatizácie je dôležité si uvedomiť, že samotná klimatizácia nenahradí bežné vetranie. Bez ohľadu na to, akú príjemnú teplotu vytvára, čerstvý vzduch je vždy nenahraditeľný. Preto odporúčame pravidelne vetrať aj keď máte klimatizáciu. Ideálne je vetrať krátko a intenzívne, aby sa vzduch v miestnosti rýchlo vymenil a teplota sa po zatvorení okien čo najskôr vrátila na pôvodnú hodnotu. Týmto spôsobom zabezpečíte prísun čerstvého vzduchu a odstránite prebytočnú vlhkosť, či nepríjemné zápachy.

Je však dôležité spomenúť, že ak máte v dome alebo kancelárii systém rekuperácie vzduchu, nemusíte sa zaujímať ani o bežné vetranie. Tieto pokročilé systémy dokážu efektívne filtrovať a obnovovať vzduch, čím zabezpečujú stále prítomnosť čerstvého vzduchu bez nutnosti otvárania okien.

Zvlhčovanie

Je pravda, že bežná klimatizácia má tendenciu vysušovať vzduch vo vnútri miestnosti. Tento suchý vzduch môže spôsobiť nepohodlie pri dýchaní, sucho v hrdle (najmä ráno po prebudení) alebo bolesti hlavy. Preto je dôležité zabezpečiť primeranú úroveň vlhkosti vzduchu, aby ste si udržali pohodlné a zdravé prostredie. Klimatizácie Hisense majú k dispozícii vo všetkých modeloch režim Smart, ktorý zabezpečuje, že klimatizácia bude automaticky regulovať teplotu, prúdenie vzduchu a intenzitu odvlhčovania.

Pre ešte lepší prehľad je ideálne používať merač vlhkosti. Na základe nameraných hodnôt môžete jednoducho prispôsobiť vetranie v miestnosti.

Ak však máte problémy s veľmi suchým vzduchom v interiéri, je vhodné použiť zvlhčovač vzduchu. Udržiavanie správnej úrovne vlhkosti môže pomôcť zmierniť problémy s dýchaním, udržiavať zdravú pokožku a minimalizovať podráždenie očí a dýchacích ciest. Extrémne suchý vzduch sa však týka skôr južnejších klimatický pásiem a v našej geografickej oblasti nie je celkom bežné pociťovať výrazný diskomfort zo sucha.

 

Nastavenie vhodnej teploty

Optimálna voľba teploty je základom efektívneho používania klimatizácie. Pri nastavovaní teploty je nevyhnutné zohľadniť nielen aktuálnu vonkajšiu teplotu, ale aj pohodlie vo vnútri miestnosti. Odporúčame udržiavať rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou na úrovni do 7 °C. Týmto spôsobom minimalizujete riziko teplotného šoku, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Zabránite tak prechladnutiam, stuhnutiam svalstva, či bolestiam kĺbov.

8-stupnov

Smart technológie ako štandard

Klimatizácie Hisense ponúkajú užívateľom vysoký štandard v podobe smart technológií dostupných pre každého

Veľmi užitočným smart pomocníkom je pri nastavovaní teploty klimatizácií Hisense funkcia I Feel. Priamo diaľkové ovládanie meria teplotu v miestnosti a prenáša informácie do klimatizácie. A to nielen vnútornú teplotu, ale aj teplotu v okolí používateľa. Informácie o teplote ovládač zbiera pomocou snímača a následne ich vysiela do vnútornej jednotky. Tá sa sa prispôsobuje v reálnom čase a nastavuje optimálnu teplotu v miestnosti.

Udržiavaním o niečo menšieho rozdielu medzi teplotou exteriéru a interiéru minimalizujete spotrebu elektrickej energie, čo znamená nižšie náklady na prevádzku klimatizácie.

S Hisense klimatizáciou nastavíte dokonalú izbovú teplotu stlačením jediného tlačidla. Inteligentný režim aktivujete zvolením funkcie Smart a klimatizácia automaticky zvolí najkomfortnejšiu teplotu pre miestnosť.

energypro_banner5

Smer prúdenia vzduchu

Okrem správnej teploty je dôležité zohľadniť aj smer, v ktorom prúdi studený vzduch klimatizácie. Je množstvo ľudí, ktorým priamy chladný vzduch neprekáža, no neodporúčame takto používať klimatizáciu dlhodobo, práve kvôli možným prechladnutiam.

Najlepším riešením je klimatizácia vybavená snímačmi, ktoré zaznamenávajú vašu polohu a následne usmerňujú prúd chladného vzduchu mimo vás. Najvyšší model klimatizácií Hisense, Energy Pro Plus, je vybavený funkciou umelej inteligencie AI Smart. Takto vybavené klimatizácie v režime “Avoid” (vyhýbanie sa) zabezpečujú, že vzduch neprúdi na vás. To znamená, že si môžete užívať príjemnú teplotu v miestnosti aj bez nepríjemných účinkov priameho studeného vzduchu.

Vyhnite sa zapínaniu a vypínaniu v krátkych intervaloch

Opakované zapínanie a vypínanie klimatizácie vedie k zvýšenej spotrebe elektrickej energie. V lete je preto výhodnejšie udržiavať klimatizáciu zapnutú na nižšom výkone, počas celého dňa, ako ju spustiť nárazovo na maximálny výkon.

Pri klimatizáciách Hisense môžete využívať smart funkciu 24h časovač. Umožňuje nastaviť spustenie prevádzky na určitý čas počas dňa tak, aby sa klimatizácia automaticky zapla alebo vypla v požadovanom čase. Váš domov sa takto neprehreje ani keď nie ste doma a pozvoľna sa ochladzuje aj bez vašej prítomnosti.

Ak sa dosiahne požadovaná teplota v miestnosti, môže sa klimatizácia prepnúť do režimu cirkulácie vzduchu, čo vedie k zníženej spotrebe energie. Týmto spôsobom sa minimalizuje časté zapínanie a vypínanie kompresora, ktoré je hlavným zdrojom spotreby energie v klimatizačných systémoch. Udržiavaním konštantnej prevádzky na nižšom výkone sa dosahuje stabilnejšie a energeticky efektívnejšie fungovanie klimatizácie.

i-feel

Takisto neoceniteľnou sa pri vhodnom časovaní zapnutia klimatizácie stáva funkcia ovládania cez WiFi. Ak sa napríklad teplota počasia nepredvídane zmení počas vášho pracovného dňa, spustíte klimatizáciu ešte z práce na diaľku a vyhnete sa tak nutnosti nárazovo spustiť intenzívny, na energie náročný, režim.

Údržba

V neposlednom rade je tiež dôležité dbať na pravidelnú údržbu klimatizácie. Zanesenie klimatizácie nečistotami, ako je prach, peľ, plesne, roztoče a baktérie, môže mať negatívny vplyv na jej výkon a životnosť. To môže spôsobiť znížený chladiaci výkon, vyššiu spotrebu energie, prípadne aj vznik nepríjemného zápachu.

Funkcia samočistenia v klimatizáciách Hisense je užitočná pre pravidelné odstránenie nečistôt ako prachu, mikroorganizmov alebo mastnoty. Špeciálna povrchová úprava výmenníka tepla umožňuje zmrazenie a následné automatické odstránenie nečistôt. Okrem toho sa pri vypnutí vždy aktivuje režim proti plesniam a vnútorný priestor klimatizácie sa úplne vysuší.

Aj keď je táto funkcia výborným pomocníkom na priebežné čistenie vnútornej jednotky, nenahrádza pravidelný servis klimatizácie.

V intervale približne raz ročne je vhodná kontrola klimatizácie certifikovaným odborníkom. Servisný technik dôkladne vydezinfikuje všetky časti klimatizácie, v ktorých sa hromadia nečistoty. Zabráni tým zápachu pri prevádzke a zlepší jej výkon. Okrem toho vykoná aj servis vonkajšej jednotky, vyčistí výmenník tepla a skontroluje potrubia a elektroinštaláciu. Pravidelný servis môže predĺžiť životnosť vašej klimatizácie až o dvojnásobok.

Medzi dobrý zvyk v starostlivosti o vašu klimatizáciu patrí aj pravidelná kontrola filtrov. Klimatizácie Hisense sú vybavené množstvom dostupných filtrov, ako katechínový, HEPA, aromatický, filter s vitamínom C, či foto-katalýzátorový. Ak sú filtre zanesené, znižuje sa ich efektivita, preto je potrebné ich pravidelne vybrať a odstrániť z nich prach. Je možné ich tiež umyť pod tečúcou vodou.

Klimatizácie Hisense patria medzi pokročilé spotrebiče, ktoré sa do veľkej miery starajú o váš komfort s nutnosťou iba minimálnych zásahov od spotrebiteľa. Rozumné používanie klimatizácie a starostlivosť o údržbu výrazne predĺžia jej životnosť a pomôžu k ešte úspornejšej prevádzke.

Súvisiace novinky

Keď Multisplit, tak Hisense!

Keď Multisplit, tak Hisense!

Máte záujem o klimatizáciu a neviete sa rozhodnúť, či siahnuť po riešení Singlesplit alebo Multisplit? Radi vám poradíme.

Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Započuli ste niekde informáciu o tom, že klimatizáciu treba pravidelne dezinfikovať? Počuli ste správne – dezinfekcia klimatizácie spolu s pravidelným čistením je základnou podmienkou nielen chladného vzduchu bez nepríjemného zápachu, ale aj zdravej domácnosti a dlhej životnosti vašej klimatizácie. Ako teda čistiť a dezinfikovať klimatizáciu?