Ako funguje klimatizácia do bytu bez vonkajšej jednotky?

Zvažujete kúpu klimatizácie do bytu alebo domu a rozmýšľate aj nad modelmi bez vonkajšej jednotky? Ak si nemôžete dovoliť iné riešenie alebo vám to nedovoľujú dispozícia miestností či konštrukcia budovy, prípadne bývate v nájme a majiteľ si neželá zásahy v rámci prerábky, určite ide o skvelý spôsob, ako vychladiť vzduch na znesiteľnú teplotu. Ukážeme vám tiež, že mobilné klimatizácie majú aj svoje nevýhody.

Ako funguje klasická klimatizácia s vonkajšou jednotkou?

Klasická klimatizácia je zložená z dvoch jednotiek. Vnútorná jednotka odsáva horúci vzduch z miestnosti (ktorý sa nachádza blízko stropu) a ženie ho do výparníka. V ňom sa výmenník tepla postará o to, že chladivo prúdiace v medenom potrubí odoberie teplo z tohto vzduchu a ochladený vzduch pošle naspäť do miestnosti. Teplo však treba odviesť z miestnosti aj von a o to sa postará práve spomínané chladivo, ktoré v plynnej podobe prechádza cez potrubie do vonkajšej klimatizačnej jednotky. Pomocou kompresora sa zohriate chladivo stlačí, čím skondenzuje na kvapalinu a odovzdá svoje teplo vonkajšiemu vzduchu. Vo výsledku často vzniká aj kondenzát, ktorý sa taktiež odvádza von, aby zbytočne nezatekal v byte po stene.

Klimatizácia do bytu bez vonkajšej jednotky

Bez vonkajšej jednotky celý tento proces prebieha priamo v interiéri. Najväčšou nevýhodou klimatizácií bez vonkajšej jednotky je jednoznačne hlučnosť. Okrem toho mobilné klimatizácie ani zďaleka nedosahujú taký chladiaci výkon ako nástenné klimatizácie. Najmä v menších priestoroch môže klimatizácia položená na podlahe zavadzať. Aj v prípade výberu nástennej klimatizácie bez vonkajšej jednotky sa nevyhnete prerábke a vŕtaniu otvorov na vývod tepla von z miestnosti. Mobilné klimatizácie potrebujú na správne fungovanie aj potrubie zakončené rukávom, ktoré je potrebné namontovať do okna alebo balkónových dverí, čím sa naozaj výrazne znižuje ich účinnosť.

Výhody mobilných klimatizácií

Mobilné klimatizácie majú aj svoje výhody. V prvom rade je to obstarávacia cena, ktorá je naozaj násobne menšia oproti cene vstavanej klimatizácie. Klimatizáciu možno presúvať a chladiť tak postupne viac miestností v dome alebo ju prípadne vziať so sebou napríklad na chatu. V neposlednom rade si nevyžaduje naozaj žiadnu prerábku či vŕtanie, len prídete domov z obchodu a chladíte. Oproti vstavanej klimatizácii je však celý komfort používania neporovnateľne nižší.

Riešením je Multisplit klimatizácia

Chceli by ste klimatizáciu do každej izby, no neviete si predstaviť, ako by ste na fasádu domu či bytu upevnili tri alebo viac vonkajších jednotiek? Riešenie je mimoriadne jednoduché a nazýva sa Multisplit. Systém Multisplit pracuje len s jednou vonkajšou jednotkou, ktorá sa „postará o chod“ väčšieho množstva vnútorných klimatizačných jednotiek v rôznych izbách. Vonkajšiu jednotku možno umiestniť napríklad na balkón či terasu, pri čom odpadá problém s jej vešaním niekam na fasádu. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.

Súvisiace novinky