Ako a prečo sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie?

Započuli ste niekde informáciu o tom, že klimatizáciu treba pravidelne dezinfikovať? Počuli ste správne – dezinfekcia klimatizácie spolu s pravidelným čistením je základnou podmienkou nielen chladného vzduchu bez nepríjemného zápachu, ale aj zdravej domácnosti a dlhej životnosti vašej klimatizácie. Ako teda čistiť a dezinfikovať klimatizáciu?

Prečo robíme dezinfekciu klimatizácie?

Najhlavnejším dôvodom, ktorý majiteľov klimatizácie doslova dvíha zo stoličky a donúti ich nájsť informácie o dezinfekcii klimatizácie, je nepríjemný zápach, ktorý sa začne z klimatizácie šíriť. V klimatizačných rozvodoch sú horúce a vlhké miesta, v ktorých sa jednoducho darí baktériám. Ak klimatizáciu pravidelne nečistíte, tieto baktérie sa premnožia a začnú nepríjemne zapáchať.

S premnoženými baktériami prichádza aj druhý dôvod, a to je nezdravá klíma vo vašom byte alebo dome. Nikto nechce doma dýchať vzduch plný škodlivých mikroorganizmov. Existuje už dokonca aj termín – takzvané choré budovy, ktorý sa používa najmä v súvislosti s veľkými administratívnymi budovami s rozsiahlou vzduchotechnikou a klimatizáciami, ktoré však nie sú pravidelne čistené. Ľudia pracujúci v takýchto priestoroch sú často chorí a trpia rôznymi respiračnými príznakmi.

 

Čistenie a dezinfekcia klimatizácie dokonca priamo predlžujú aj životnosť konkrétnych súčiastok. Ak môže vzduch klimatizáciou bez problémov „tiecť“ a nebránia mu v tom mastnota, prach a iné nečistoty, znižuje sa riziko prehriatia a poškodenia vašej klimatizácie.

 

Dezinfekcia klimatizácie v aute

V skratke musíme spomenúť, že o klimatizáciu sa treba starať aj vo vašom aute. Práve tam si majitelia vozidiel nepríjemný zápach všimnú oveľa skôr, väčšinou pri štarte vozidla. Na dezinfekciu klimatizácie v aute slúžia rôzne špeciálne prípravky, ktoré možno aplikovať priamo do ventilátorov v kabíne.

 

Klimatizáciu treba najprv vyčistiť

Skôr ako sa pustíte do dezinfekcie domácej klimatizácie, je potrebné ju v prvom rade dôkladne vyčistiť. Ako prvé myslite na pravidelnú kontrolu a čistenie filtrov vnútornej jednotky, kde sa zachytáva najviac nečistôt (napríklad z rozvíreného prachu v domácnosti). Rovnako je potrebné vyčistiť aj výmenník vonkajšej jednotky, ktorý býva zanesený od náletových peľov, prachu z premávky a iných nečistôt vyskytujúcich sa v ovzduší. O veľmi rýchle znečistenie a často až upchatie klimatizácie sa dokážu postarať pavučiny, na ktoré sa prach a iné nečistoty zachytávajú ešte efektívnejšie. Takéto uzavreté prostredie je dokonalé na množenie baktérií produkujúcich nepríjemný zápach. V neposlednom rade nezabudnite obe jednotky vyčistiť od mastnoty a skontrolovať, či ventilátorom niečo nebráni v pohybe.

 

Dezinfekcia klimatizácie doma

Ako teda dezinfikovať klimatizáciu? Najlepšie pomocou dedikovaných čistiacich prostriedkov, ktoré sú priamo určené na dezinfekciu klimatizácií a pri ich použití neexistuje riziko poškodenia niektorej súčiastky vo vnútornej jednotke. Väčšinou sa predávajú v spreji. Neexperimentujte s rôznymi alchymistickými pokusmi a babskými radami na výrobu vlastného dezinfekčného prostriedku. Agresívne chemikálie môžu opticky, ale aj funkčne znehodnotiť vašu klimatizáciu. Dezinfikovať môžete mriežku vonkajšej aj vnútornej jednotky, výmenník vo vnútornej jednotke, ale pokojne aj ventilátor či celé telo vnútornej jednotky. Pri akomkoľvek čistení klimatizácie ju nezabudnite najprv odpojiť zo siete.

 

Ako často dezinfikovať klimatizáciu?

Keď už klimatizácia začne smrdieť, je neskoro. Klimatizáciu môžete preventívne dezinfikovať každé tri mesiace. Pri intenzívnom používaní (napríklad počas letných mesiacov) skráťte interval čistenia klimatizácie na jeden mesiac a užívajte si chladný vzduch bez nepríjemného zápachu počas tropických dní.

Súvisiace novinky

Keď Multisplit, tak Hisense!

Keď Multisplit, tak Hisense!

Máte záujem o klimatizáciu a neviete sa rozhodnúť, či siahnuť po riešení Singlesplit alebo Multisplit? Radi vám poradíme.