Častým problémom pri prevádzkovaní klimatizácie býva to, že prídeme domov alebo do kancelárie, ktorá je v teplom počasí vyhriata na vysokú teplotu. Prvé čo nám napadne je, že pustíme klimatizáciu naplno, aby sa v tej miestnosti dalo vydržať. A problém je na svete!

Teplo v prostredí, ktoré chceme vychladiť klimatizáciou sa neukrýva len vo vzduchu, teplé sú aj steny a nábytok. Tie vyžarujú teplo podobným spôsobom ako svieti žiarovka. Vtedy prichádza ten známy pocit, cítim že vzduch je studený ale je mi stále teplo. Ideálnym riešením tejto situácie je používať časovač, prípade ovládanie pomocou WiFi a smartfónu. Klimatizácia sa začne jednoducho zapínať napríklad každú hodinu pred tým než prídem domov alebo do kancelárie. Tým odstránime studený prúd vzduchu z dôvodu teplých stien a nábytku.

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje naše zdravie je vlhkosť. Pri vysokej vlhkosti sa v miestnosti môžu začať tvoriť plesne, čo má negatívny vplyv na naše zdravie. Okrem plesní sa pri vysokej vlhkosti dobre darí aj roztočom v textíliách a sú zvýšené aj príznaky alergie. Vzduch veľmi účinne zvlhčíme klimatizáciou. Pozor, ak však vlhkosť klesne na nízke hodnoty prináša to ďalšie problémy. Suché pery a sliznice, problémy s dýchaním a zníženie imunity. Preto je potrebné, a to aj v prípade, že doma nemáte klimatizáciu, pravidelne vetrať. Avšak na veľmi krátky čas a najlepšie je spraviť prievan medzi miestnosťami.

Okrem chladenia môže klimatizácia aj ekonomicky vykurovať. Samozrejme nenahradí podlahové vykurovanie alebo radiátory. Menšie tepelné výkyvy zvládne klimatizácia v automatickom režime dokonale. Máme istotu, že neprechladneme a dokurujeme s efektivitou tepelného čerpadla.

V neposlednom rade nám klimatizácia veľmi kvalitne filtruje vzduch. Odstraňuje prach, alergény, plesne, vírusy, baktérie a mikročastice. Okrem toho majú napríklad niektoré klimatizácie aj funkciu obohacovania vzduchu o vitamín C.